
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 15.8 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 20.8 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 30 A |
| Output Current | 30 A |
| Forward Current | 30 A |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Power Dissipation | 125 W |
| Reverse Recovery Time | 60 ns |
| Average Rectified Current | 30 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 325 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 325 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 325 A |
| Reverse Current | 250 µA |
| Recovery Time | 60 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 52
Distributors
pcbx
Unit Price$2.82595
Ext.Price$2.82595
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.82595 | $2.82595 |
| 10 | $2.41949 | $24.19490 |
| 25 | $2.30020 | $57.50500 |
| 50 | $2.18679 | $109.33950 |
| 100 | $2.07897 | $207.89700 |
| 300 | $1.97647 | $592.94100 |
| 500 | $1.87902 | $939.51000 |
| 1000 | $1.78635 | $1786.35000 |
